wtorek, 4 lutego 2014

Tajfun Haiyan - Alex Martinez i przyjaciele...

W niedzielny wieczór 2 lutego br., michałkowicki kościół rozbrzmiewał śpiewem kolęd, pastorałek i popularnych utworów w wykonaniu Alexa Martineza i jego przyjaciół. Koncert o charakterze charytatywnym  był zorganizowany celem wsparcia ludności poszkodowanej przez tajfun Haiyan.

Tajfun Haiyan (Yolanda) – tajfun 5. kategorii w skali Saffira-Simpsona, który przeszedł przez zachodnią część Oceanu Spokojnego  od 3-11 listopada 2013 roku.
Tajfun Haiyan okazał się tragiczny w skutkach. Największe straty odnotowano w prowincji Leyte w środkowej części Filipin.

Najwyższa prędkość wiatru 376 km/h
Najniższe ciśnienie  895 hPa
Ofiary śmiertelne      ok. 5680 osób [1]
-dodatkowo wiele tysięcy uznawanych jest za zaginione.
Pomocy oczekiwało ok.10 mln.ludzi (ok. 10% populacji Filipin)
Dotknięte kraje         :
 Filipiny, Mikronezja, Palau, Wietnam, Chiny.
Wiele krajów udzieliło bardzo szybko pomocy humanitarnej, m.in. Polska a w tym pracujący tam  misjonarze Prowincji Południowej Filipin (ks. Werbiści, Zgromadzenia Słowa Bożego).
Tego typu nieszczęścia zawsze mobilizują ludzi dobrej woli. Potrzeba pomocy materialnej i duchowej budzi w ludziach miłość bliźniego i pokazuje, że jest żywym zaangażowaniem w budowanie królestwa Bożego.
Czy potrafimy sprawić, by przynajmniej do niektórych powrócił pokój albo pojawił się uśmiech na twarzy?  Odpowiedzią na to pytanie był wspaniały koncert jaki dał „Alex Martinez  z przyjaciółmi” i schola Bytkowska.  Ks.proboszcz udostępnił kościół św. Michała Archanioła, a parafianie zapełnili ławki i wsparli finansowo akcję pomocy dla poszkodowanych tajfunem. Była to kropla w oceanie potrzeb, ale ofiarność płynęła ze szczerego serca obecnych. Dodatkową nagrodą za piękny śpiew była owacja na stojąco publiczności.
Na zakończenie koncertu, wzruszony Alex serdecznie dziękował za wsparcie i udział.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz