środa, 5 lutego 2014

AMAZONKI i ŚW. AGATA...

5 lutego Św. Agaty, dziewicy i męczennicy.
Św. Agata jest patronką Sycylii, miasta Katanii, w Polsce miasta Sejny (diecezja ełcka).Uznana została za orędowniczkę w chorobach piersi i opiekunkę karmiących matek. Kult św. Agaty znany był w Polsce już w XV w.  Za swoją patronkę obrały św. Agatę stowarzyszenia kobiet po mastektomii (amputacji piersi). Powstały  w Warszawie pierwszy taki klub przyjął nazwę „Amazonki”, od mitologicznego plemienia kobiet walczących, które obcinały sobie jedną pierś, by nie przeszkadzała im we władaniu włócznią i łukiem. Współczesne kobiety dotknięte chorobą nowotworową piersi to także kobiety walczące. Obecnie w Polsce działa ponad 120 klubów.
Siemianowickie Stowarzyszenie Amazonek “RAZEM” zostało zarejestrowane 21.09.2007 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym - numer KRS: 0000284727.
 Jest ono miejscem wsparcia i wymiany doświadczeń w chorobie oraz znalezienia motywacji powrotu do zdrowia. W ramach swej działalności prowadzi zajęcia rehabilitacyjne dla kobiet dotkniętych chorobą nowotworową, spotkania z psychologiem oraz w ramach szeroko pojętej profilaktyki zaznajamia społeczeństwo z problematyką wczesnego wykrywania choroby, jej zapobiegania i leczenia. Każdego roku w październiku kobiety udają się na ogólnopolską pielgrzymkę na Jasną Górę, by tam powierzać swoje problemy Matce Bożej.
Dnia 5-go lutego 2014r. w parafii Ducha św. w Bytkowie odbyła się msza św.: Przez wstawiennictwo Matki Boskiej Nieustaującej Pomocy z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalszą opiekę,  błogosławieństwo oraz zdrowie w intencji „Amazonek”.
Przysłowia związane z dniem św.Agaty: "Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty"; "Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata" itp.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz