niedziela, 18 listopada 2012

Bp August Hlond i jego śląska diecezja


BISKUP AUGUST HLOND I JEGO DIECEZJA
Sesja naukowa w 90-tą rocznicę powstania administracji apostolskiej Śląska Polskiego.

„Dziś składamy hołd bp Augustowi Hlondowi za posługę na Śląsku. Położył solidny fundament pod gmach Kościoła katowickiego, na którym budowali i budują wszyscy Jego następcy”– powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 7-go listopada 2012r. otwierając w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego sesję naukową „Biskup August Hlond i jego diecezja”. Sesja została zorganizowana dokładnie w 90. rocznicę utworzenia Administratury Apostolskiej polskiego Śląska. Dodał, że sesja jest traktowana już jako element ustanowionego na 2013 rok, uchwałą przez Sejmik Województwa Śląskiego „Roku kard. Augusta Hlonda”.
Metropolita katowicki przypomniał, że głównym zadaniem ks. Augusta Hlonda było zorganizowanie struktur administratury z perspektywą utworzenia diecezji. „Jak wiemy, z tego zadania, wspierany swymi współpracownikami, wywiązał się znakomicie. Położył fundamenty pod diecezję śląską i jej instytucje a w roku 1925 został pierwszym biskupem katowickim”. Powołał instytucje: Kurię, Sąd Duchowny, Radę Konsultorów Diecezjalnych, Radę Administracyjną, Ligę Katolicką późniejszą Akcję Katolicką. „Jednak jego aktywność nie wyczerpywała się w budowaniu struktur administracyjnych i parafialnych. Był przede wszystkim ofiarnym pasterzem, duszpasterzem Kościoła” – zaznaczył metropolita katowicki, przypominając m. in., że ks. A. Hlond szybko docenił znaczenie piekarskiego sanktuarium i doprowadził do koronacji obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Wspomniał również problemy, na jakie napotkał administrator apostolski w sferze relacji katolików Polaków i katolików Niemców. Podsumowując przytoczył  opinię zapisaną przez katowickiego biskupa pomocniczego na temat czteroletniej działalności Augusta Hlonda na ziemi, z której się wywodził: „Zorganizował Kościół na Śląsku polskim i odnowił po czasach zamętu życie katolickie”.
W czasie sesji odczytany został list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca z okazji 90. rocznicy utworzenia Administracji Apostolskiej na przydzielonej Polsce części Górnego Śląska.
Zgodnie z zamysłem organizatorów część sesji poświęcona była wyłącznie Augustowi Hlondowi jako administratorowi apostolskiemu i pierwszemu biskupowi katowickiemu. W tej części ks. prof. Jerzy Myszor odpowiadając na pytanie „Czy na Górnym Śląsku potrzebna była nowa diecezja?” przedstawił przesłanki, które doprowadziły do utworzenia nowych struktur kościelnych w tym regionie. Dr hab. Lech Krzyżanowski omówił polsko-niemiecką rywalizację o Górny Śląsk  w latach 1919-1921. Kolejny wykład dr hab. Piotra Greinera   to„Granice Diecezji Śląskiej/Katowickiej w kontekście historyczno-politycznym”. Ks. dr Grzegorz Olszowski zaprezentował program duszpasterski, jaki ks. August Hlond przygotował dla nowej diecezji, natomiast ks. dr hab. Leszek Szewczyk pokazał, w jaki sposób diecezja śląska (katowicka) przedstawiana była na łamach „Gościa Niedzielnego” w latach 1923-1926. Publikacje w "Gościu Niedzielnym" wyróżniały się przede wszystkim wiarygodnością, wobec napastliwych ataków sporej części prasy, niechętnej powstałej śląskiej diecezji na Górnym Śląsku.
Podczas sesji poinformowano o ukonstytuowaniu się nowego stowarzyszenia „Dzieło Prymasa Augusta Hlonda”, którego celem jest propagowanie wiedzy o wybitnym śląskim kapłanie oraz budowa w Katowicach jego pomnika.
Uczestniczyłem również w tym ważnym wydarzeniu dla naszej śląskiej ziemi. Widoczny był brak młodzieży-to smutne!? Czy ukaże się publikacja posesyjna zawierająca wszystkie referaty i przemyślenia autorów? 

                                                     
Oprac.: S. Wieczorek na podst.serwisu arch.Katowickiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz